Darowizny

Serdecznie zapraszamy osoby fizyczne i osoby prawne do składania darowizn na rzecz

Parafii Prawosławnej

p.w. Św. Ap. Jana Teologa

w Mostowlanach.

 

Istnieje również możliwość odliczenia darowizny od podatku dochodowego.

 

2 comments on “Darowizny”

  1. Mariusz Piotrowicz Odpowiedz

    Witajcie, ostatnio prowadzona była zbiórka na rzecz remontu cerkwi w Mostowlanach, a konkretnie wymiany kolumn. Osoba zbierająca datki w Świsłoczanach prosiła o wyszczególnienie kto z rodziny darczyńcy jest prawosławny a kto nie ponieważ będą odprawiane modlitwy za zdrowie darczyńców i ich rodzin w ciągu kolejnego roku.
    Podobno inaczej traktowani są podczas modlitw innowiercy. Zignorowałem taką uwagę no bo przecież Bóg traktuje wszystkie swoje dzieci jednakowo ale może faktycznie ma to znaczenie dla prowadzących nabożeństwo? Zatem, prosiłbym o skorygowanie informacji na liście rodzin darczyńców ze Świsłoczan. Mariusz Piotrowicz- innowierca. Fakt, byłem ochrzczony w Cerkwi i mam do prawosławia głęboki szacunek ale wybrałem inną drogę i większość swego życia przeżyłem jako bahaita. Bahaici nie mają ceremonii chrztu.
    Załączam serdeczne pozdrowienia,
    Mariusz P.

    • Ala Odpowiedz

      Dzień dobry. Wszyscy Darczyńcy, którzy wspierają naszą maleńką Parafię, są wspominani podczas Św. Liturgii i Molebnia ( Nabożeństwo Dziękczynne), ale podczas Proskomidii Baciuszka wyjmuje cząsteczki z prosfory tylko za Wiernych Cerkwi Prawosławnej. Proskomidia to – (gr. przynoszenie) – wstępna część Liturgii, w czasie której dokonuje się przygotowania Darów Eucharystycznych. Główną czynnością w czasie Proskomidii jest przygotowanie Darów Eucharystycznych. W prezbiterium, przy zamkniętych carskich wrotach przy bocznym ołtarzyku (prothesis, proskomidijnik), bez udziału wiernych, następuje przygotowanie darów chleba i wina. Przygotowaniu Świętych Darów towarzyszą modlitwy i okadzanie. Na dyskosie (patenie) obok Agnca – chleba eucharystycznego, układane są cząstki chleba na pamiątkę Matki Bożej, świętego Jana Chrzciciela, proroków, apostołów, męczenników a także żywych i zmarłych, by w modlitwach wspomnieć ich dusze. Tak ułożone cząstki chleba stanowią znak uczestnictwa w Najświętszej Ofierze całej ludzkości wraz z Bogurodzicą i innymi świętymi. Cząstki ułożone na dyskosie wokół Agnca – Chrystusa, wyobrażają cały Kościół – Kościół na ziemi oraz zjednoczony z nim Kościół w niebie. Chleb służący do odprawiania Świętej Liturgii jest zakwaszony; w kościele rzymskokatolickim używany jest chleb niezakwaszany. Do odprawienia Służby Bożej używanych jest 5 prosfor (bułeczek) z odciśniętym znakiem krzyża i liter, będących skrótem od słów Jezus Chrystus Zwycięża (IC XC NIKA). Z prosfor tych kapłan wycina – z pierwszej – sześcian, jest to chleb eucharystyczny (Agnec), z drugiej – cząstkę na pamiątkę i cześć Bogurodzicy Maryi (prosfora Bogurodzicy), z pozostałych trzech – cząstki za innych świętych oraz za żywych i zmarłych. Wycinaniu i układaniu cząstek towarzyszą modlitwy i prośby o przyjęcie Ofiary. Zgodnie z tradycją Starego Testamentu, wino w kielichu (czaszy) jest mieszane z wodą (wg http://www.bazylianie.pl).

      Baciuszka przez cały rok będzie modlił się w Cerkwi za WSZYSTKICH OFIARODAWCÓW.

      Bóg zapłać za Wasze wsparcie.

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.